Voleybol Fed. Basketbol Fed. Taekwondo Fed.
KULÜBÜMÜZDEN HABERLER

DUYURU | MALİYE MİLLİ PİYANGO SPOR KULÜBÜNDEN DUYURULUR...

DUYURU | MALİYE MİLLİ PİYANGO SPOR KULÜBÜNDEN DUYURULUR...
17 Nisan 2014


MALİYE MİLLİ PİYANGO SPOR KULÜBÜNDEN DUYURULUR…Kulübümüz ile Turgut Özal Üniversitesi Genç Erkek Basketbol takımı arasında 15 Nisan 2014 tarihinde oynanan müsabakanın tatil edilmesi sonucunda basınımızda çıkan iddialar tümüyle gerçek dışıdır.


Bu iddialara yol açan olay, maçın hakemi Fatih SÖYLEMEZOĞLU’nun müsabakanın hemen başında antrenörümüzü çağırıp, oyuncularımızın basketbol oynamaktan imtina ettikleri suçlamasıyla maçı tatil etmesinden kaynaklanmaktadır.


Öncelikle ifade etmek gerekir ki, Genç Erkekler Basketbol Ankara Final grubu maçları sonucu Türkiye Şampiyonasına gidecek takımlar, söz konusu maçın oynandığı 18. haftadan bir hafta önce kesinleşmiş; 1 yenilgisi olan takımımız ile 3’er yenilgisi olan Turgut Özal Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesi spor kulüpleri olarak belirlenmiştir. Takımımızın oynadığı maç, Türkiye Şampiyonasına gidecek diğer iki takımın ancak sıralamasını değiştirecektir. Bunun ise pratikte bir faydası yoktur. Çünkü Türkiye Şampiyonası kura çekiminde Ankara’nın 2. ve 3. takımları aynı torbadan kuraya girecektir. Dolayısıyla oynadığımız müsabakanın sonucunun söz konusu iki takımdan herhangi birinin lehinde veya aleyhinde bir sonuç doğurmayacağı kamuoyu tarafından açıkça bilinmektedir. Bu gerçeklere rağmen, söz konusu müsabakada takımımızın oynamaktan imtina ettiğini, dolayısıyla birilerine menfaat sağlandığını ima ve hatta iddia etmek açık bir iftiradır. Bunun yanında, maçın tatil edilmesi sonucu İl Tertip Komitesi, oynanan müsabakanın ilimizi Türkiye Şampiyonasında temsil edecek takımların belirlenmesi açısından bir değişikliğe neden olmayacağını açıkça ifade etmiştir. Bu gerçeğe rağmen, haklı gerekçelerimizi göz ardı etmiş, hakem ve gözlemci raporu doğrultusunda karar alarak müsabakayı aleyhimize 20-0 olarak tescil etmiştir. Bu durum, takımımızın birinci torba yerine üçüncü torbadan kuraya katılmasına neden olacak ve açıkça bir hak mahrumiyetine yol açacaktır.


Maçın hakeminin kendine göre, hiçbir somut bilgi ve tespite dayanmayan, tamamen hissi ve subjektif bir şekilde yorumlayarak aldığı karar hukukun genel ilkelerine aykırı olup, kabul etmemiz hiçbir şekilde mümkün değildir. Basketbol Genç Erkek Takımımız, resmi lisanslı dokuz oyuncudan ibaret olup, eleme ve final grubu maçlarını bu eksik kadroyla oynamak zorunda kalmıştır. Oyuncularımızın tamamı, 2. Lig Basketbol Erkek Takımımız ve okudukları lise basketbol takımlarında da müsabakalara çıkmışlardır. Üç kulvarda birden basketbol oynayan sporcularımızın her maçta aynı performansı sergileyemeyeceği herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Genç Erkek Basketbol Takımımızın as oyuncularından Emre ÖZKAN (rakip takımla yaptığımız ilk maçta 31 sayı kaydetmiştir) katıldığı Ünilig (Üniversiteler Ligi) resmi müsabakası nedeniyle kadroda yer alamamış, Ömer BES ve Giray ORHAN ise oynamalarını engelleyen 4 Nisan 2014 tarihinde resmi sağlık kuruma müracaatları sonucu verilen 15 günlük resmi sağlık raporları olmasına rağmen kadro darlığı nedeniyle maça çıkarılmak zorunda kalınmıştır. Bu koşullar altında oynanan maçta, maçın hemen başında maçın hakeminin takımımıza yönelik tehditkar uyarısı oyuncularımızı olumsuz etkilemiş, bunun sonucu olarak ilk periyotta skor üretilememiş ve farklı skorla geriye düşülmüştür. Antrenörümüzün, oyuncularımızın genel durumu ve mazeretlerini maçın hakemine iletmesine karşılık, hakem Fatih SÖYLEMEZOĞLU, bunun kendi sorunu olmadığını belirterek itirazlarımızı kabul etmemiş ve hatta kendisinin de iğneyle sahaya çıktığını ifade etmiştir.


Hakemin beyanlarından, takımımızın oynamadan imtina ettiğine ilişkin somut bir tespiti de yoktur. İlk periyotta rakip takımın farklı skor üretmesi başlı başına bir delil olamaz. Bu skorun bir benzeri 13 Nisan 2014 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Galatasaray Kadın Basketbol Takımları arasındaki Eurolig final maçında da yaşanmıştır. Eleme ve final gurubu maçlarını yenilgisiz tamamlayan Fenerbahçe, ilk periyot sonunda sadece 7 sayı üretebilmiş, ilk periyot 26-7 Galatasaray lehine sonuçlanmıştır. Basketbol oyun kuralları evrensel ise, Fenerbahçe takımının da o maçın ilk periyodu sonunda uyarı almış olması gerekirdi. Kaldı ki takımımız, maçta ilk periyot hariç, 2. periyodu iki sayıyla önde (19-17), 3. periyodu bir sayıyla (14-15) geride ve 4. periyodun maç tatil edilene kadarki kısmını bir sayıyla önde (7-6) tamamlamıştır. Bu skorlar da göstermektedir ki, hakemin maçın başındaki iddiasına ilişkin durum vaki değildir ve hakemin maç içinde yaptığı uyarıları da anlamsız hale getirmektedir. Periyot olarak önde gittiğimiz ve ilk periyottaki farkı azaltmaya başladığımız bir süreçte (maç 48-74 aleyhimize), maçın tatil edilmesi, kurallara aykırı ve iyi niyetli olmayan bir yaklaşım sergilendiğini ortaya koymaktadır.


Kurulduğu günden bu yana spor ahlakını temel ilke edinmiş, bu anlayışla mücadele ederek şampiyonluklar kazanmış ve altyapılardaki örnek çalışmaları her zaman takdir kazanmış olan Kulübümüzün, tarihinde ilk defa böylesine gayri ciddi ve önyargılı olduğu aşikar olan böyle bir suçlama ile karşılaşması onur kırıcı ve hayret vericidir.


Müsabakanın hakemi tarafından alınan karara karşı maddi-manevi ve hukuki bütün haklarımız saklı kalmak kaydıyla yetkili merciler nezdinde itiraz ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.MALİYE MİLLİ PİYANGO
SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞI
Bu Haber 369 kere okundu.
<<< Bir önceki sayfaya...
HENTBOL SÜPER LİG ERKEK ACIBADEM ERKEKLER VOLEYBOL LİGİ BASKETBOL 2.LİG ERKEK
SIRA TAKIM
OYNADIĞI
PUANI
BEŞİKTAŞ JİM.K. 
26 
49 
B.B. ANKARA S.K. 
26 
39 
ANKARA İL ÖZEL İDARE 
26 
39 
TRABZONSPOR 
26 
35 
NİLÜFER BLD. S.K. 
26 
30 
MERSİN HENTBOL S.K. 
26 
25 
M.MİLLİ PİYANGO S.K. 
26 
23 
GENÇLERBİRLİĞİ S.K. 
26 
22 
İST. ANAFEN KOLEJİ 
26 
21 
10  İZMİR BŞB. 
26 
21 
11  ANTALYA S.K. 
26 
21 
12  ÇANK. BLD.ANKA SP. 
26 
20 
13  YEDİTEPE S.K. 
26 
19 
14  ADANA ÇUKOBİRLİK 
26 
   
 
 
SIRA TAKIM
OYNADIĞI
PUANI
FENERBAHÇE GRUNDIG 
22 
60,5 
HALKBANK 
22 
60,2 
İST.B.ŞEHİR BLD. 
22 
52,8 
ARKAS SPOR 
22 
49 
GALATASARAY FXTCR 
22 
38,9 
MALİYE MİLLİ PİYANGO 
22 
37,6 
ZİRAAT BANKASI 
22 
32,6 
G.TORUL GENÇLİK 
22 
26 
KONAK BLD. 
22 
22,3 
10  İNEGÖL BLD. 
22 
15,7 
11  BELEDİYE PLEVNE 
22 
15,1 
12  ÇANKAYA BLD. ANKA 
22 
5,1 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
SIRA TAKIM
OYNADIĞI
PUANI
Darüşşafaka Doğuş 
34 
61 
Ankara D. S. İ. ERA 
34 
58 
Vestel 
34 
58 
Akhisar Belediye 
34 
57 
Yeşilgiresun Belediye 
34 
56 
Aydem P.kale Univ. 
34 
55 
İstanbul BŞB. 
34 
55 
Final Gençlik 
34 
52 
Tüyap B.çekmece B. 
34 
50 
10  Best Balıkesir 
34 
50 
11  İ. T. Ü. 
34 
50 
12  Özel Gelişim Koleji 
34 
49 
13  Pertevniyal Gençlik 
34 
48 
14  İstanbul D. S. İ. 
34 
48 
15  Antalya BŞB. 
34 
47 
16  Maliye Milli Piyango 
34 
46 
17  Bandırma Kırmızı 
34 
41 
18  Hacettepe Univ. 
34 
36 
   
 
 
FİKSTÜR FİKSTÜR FİKSTÜR

HTML
formatı


Excel
formatı


PDF (Acrobat)
formatı 

HTML
formatı

Excel
formatı

PDF (Acrobat)
formatı 

HTML
formatı

Excel
formatı

PDF (Acrobat)
formatı 
ANASAYFA | KULÜP BİLGİLERİ | YÖNETİM | BRANŞLAR | HABERLER | FOTOGALERİ | İLETİŞİM

Giriş sayfası olsun | Sık kullanılanlara ekle |
Maliye Milli Piyango Spor Kulübü © Tüm Hakları saklıdır...